Studia, studia i po studiach

Dawno, a nawet bardzo dawno nic nie pisałem na moim blogu. W sumie to powstał tylko jeden wpis, ale co tam. Niedawno ukończyłem studia, a więc ważny dla mnie okres. Pomyślałem, że to dobry temat, aby zacząć pisać.

Wybór AWF w Białej Podlaskiej nie był przypadkowy. Od najmłodszych lat moim ulubionym przedmiotem w szkole był oczywiście w-f. Przez wszystkie lata edukacji w mojej głowie dojrzewała myśl, że chcę być nauczycielem wychowania fizycznego i trenerem. Jak sobie wymarzyłem, tak zrobiłem. Udałem się na bialski AWF by spełnić swoje marzenie i na pewno był to strzał w 10. Nie chcę jednak opisywać teraz całych 5 lat studiów, a to, co w kontekście mojej pracy z zawodnikami wyniosłem z uczelni.

Po pierwsze ogromny zasób wiedzy z zakresu funkcjonowania organizmu w codziennym życiu i treningu. Wiedza z zakresu anatomii, fizjologi, biochemii, biomechaniki, psychologii i wielu innych dziedzin pozwala mi w świadomy sposób sterować swoim procesem treningowym, oraz moich zawodników.

Teoria Sportu oraz Teoria i Technologia Treningu Sportowego to dwa moje koniki. Chodziłem na te zajęcia z ogromną przyjemnością i ciekawością. Z każdymi zajęciami zyskiwałem nową wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim mogłem często wygłaszać swoje poglądy na różne tematy związane z pojęciem treningu.

Na specjalizacji z Trenera przygotowania motorycznego poznałem zasób ćwiczeń i mechanizmów, dzięki którym jestem w stanie przygotować zawodnika kompleksowo do wysiłku jaki ponosi w czasie biegu. Pomimo tego, że wytrzymałość to wiodąca cecha w trakcie biegu uważam, że trzeba jeszcze zadbać o pozostałe cechy motoryczne.

Na studiach pokazano mi, że warto korzystać z zasobów wiedzy naukowej, która powstaje na podstawie badań. Wielu trenerów bazuje wyłącznie na własnym doświadczeniu, a wiedzę naukową traktuje z przymrużeniem oka. Ja natomiast jestem zwolennikiem jednego i drugiego. Bo skoro udowodniono, że coś działa, a coś nie to dlaczego z tego nie skorzystać. Nauka idzie u mnie w parze z doświadczeniem, które cały czas zdobywam.

W trakcie studiów rozwijałem się również na innych płaszczyznach uczestnicząc na szkolenia z zakresu psychologii, żywienia i suplementacji.

Bez odpowiedniej organizacji czasu ciężko bym miał pogodzić naukę, treningi życie prywatne. Studia nauczyły mnie jak podchodzić do zarządzania czasem. Wszystko jesteśmy w stanie pogodzić kwestia tylko naszych  priorytetów i skutecznych metod zarządzania czasem.

Na studiach miałem możliwość rozwijania swoich kompetencji miękkich. Występy na konferencjach naukowych, prowadzenie wykładów dla studentów to wszystko pozwoliło mi przełamywać swoje bariery.

Prace dyplomowe, które pisałem pogłębiły moją wiedzę związaną z treningiem, ale też pokazały, że nauka może być bardzo ciekawa. Nauka nie musi być nudna wystarczy, że robi się to, co się lubi.

Uważam, że z powodzeniem można łączyć naukę z treningami. Skończyłem studia z drugą średnią na roku i medalami Mistrzostw Polski AZS.

Jedyne  ograniczenia jakie istnieją te w naszej głowie

Teraz pora się zastanowić i zrobić następny krok …